Kac a zespół abstynencyjny

Wielu z nas doświadczyło nieprzyjemnych objawów spożycia alkoholu dnia poprzedniego. Chociaż gdy huczy nam głowie i wydaje się, że gorzej być nie może – okazuje się, że jednak może. Wiele osób uzależnionych doświadcza zespołu objawów abstynencyjnych, który może być nawet przyczyną śmierci.

Czym jest kac?

Kac objawia się złym samopoczuciem na kilka godzin po spożyciu alkoholu. Charakteryzuje się nadwrażliwością na dźwięki i światło, nudnościami, bólem głowy oraz ogromnym pragnieniem. W przypadku objawów abstynencyjnych, dolegliwości mogą występować nawet do 10 dni od spożycia alkoholu i niekiedy zagrażają życiu osoby uzależnionej i wymagają hospitalizacji.

Zespół objawów abstynencyjnych

Natężenie objawów zespołu abstynencyjnego zależy od ilości spożytego alkoholu oraz od długości ciągu. Do najczęstszych dolegliwości abstynencyjnych należą: silne bóle głowy, potliwość, zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze a także drgawki ciała.  W groźniejszych formach zespołu abstynencyjnego zwanego majaczeniem alkoholowym mogą wystąpić psychozy, omamy i halucynacje, tak rzeczywiste, że należy pilnować uzależnionego by nie zrobił sobie przez nie krzywdy.

Leczenie alkoholizmu i objawów abstynencyjnych

Sposobem na złagodzenie objawów, a nierzadko na całkowite ich wyeliminowanie jest detoks alkoholowy. Detoks oczyszcza organizm ze szkodliwych metabolitów alkoholowych i wzmacnia organizm, dzięki zastosowaniu odpowiedniej gamy płynów i leków.