Alkoholizm to bardzo trudny nałóg oparty na dwóch rodzajach uzależnienia — fizycznym oraz psychicznym. Osoba chora bardzo często nie zdaje sobie sprawy z problemu, w którym tkwi. Jednak w momencie, w którym zrozumie swoje położenie może udać się do ośrodka uzależnień, gdzie w pierwszej kolejności zostanie poddana odtruciu alkoholowemu. Detoks alkoholowy to pierwszy krok w powrocie do zdrowia osoby chorej. Będzie to też pierwszy poważny etap, na który skierują alkoholika lekarze.
Jak wygląda detoks alkoholowy?
Kiedy chory uda się do specjalnego ośrodka w pierwszej kolejności zostanie poddany procesowi detoksykacji. To bardzo istotny etap, którego celem jest usunięcie pozostałości substancji psychoaktywnych z organizmu. Podczas detoksu może pojawić się wiele objawów zespołu abstynencyjnego.
Dlatego istotne jest, by przy chorym czuwali specjaliści. Przed podjęciem detoksu lekarz zleci badania laboratoryjne, a także przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny dotyczący przebytych schorzeń, a także przewlekłych chorób.
Pojawią się również pytania o wcześniejsze próby związane z odstawieniem alkoholu. Ten etap jest niezwykle istotny dla prawidłowego przebiegu detoksu. Pacjent powinien poinformować personel o tym, jak w przeszłości jego organizm reagował na odstawienie alkoholu. Jeżeli sytuacja była niebezpieczna dla zdrowia — medycy zadbają o to, by się nie powtórzyła.
Kto może skorzystać z detoksu alkoholowego?
Z odtrucia alkoholowego mogą korzystać osoby w każdym wieku, które tkwią w różnych stadiach nałogu. Pierwsze efekty detoksu chory odczuje w niedługim czasie. Lekarze podadzą specjalne kroplówki z witaminami, a także glukozą, solą fizjologiczną. Całkowite pozbycie się toksyn z organizmu trwa kilka dni.
Co daje detoksykacja?
Celem detoksykacji jest oczyszczenie organizmu z alkoholu. Chory przyjmuje wówczas kroplówki z solą fizjologiczną, witaminami, glukozą, aby przywrócić właściwy stopień nawodnienia, a także zawartości witamin w organizmie oraz równowagi metabolicznej.
Poprawnie przeprowadzona detoksykacja polepsza także samopoczucie i pozwala na pozbycie się lęku, niepokoju oraz rozdrażnienia. Odtrucie alkoholowe stanowi początek leczenia. Następnym etapem jest fachowa terapia pod okiem wyszkolonego specjalisty.
Na czym polega detoks alkoholowy?
Celem detoksykacji jest usunięcie z organizmu wszelkich substancji aktywnych oraz toksyn i przywrócenie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Podczas detoksu chory przyjmuje leki dobrane do jego potrzeb oraz płyny i kroplówki. Takie zabiegi pozwalają na zminimalizowanie negatywnych objawów detoksu.
Warto zwrócić uwagę na to, że detoksykacja w domowych warunkach jest bardzo bolesna. Chory odczuje zespół abstynencyjny, do którego należą: rozdrażnienie, uczucie lęku, biegunki, wymioty, nudności, bóle głowy i całego ciała, zaburzenia snu, uczucie rozbicia i wiele innych. O wiele lepiej jest oddać się w ręce profesjonalistów. Ośrodek Przebudzenie oferuje kompleksowe alkoholoodtrucie – proces detoksykacji trwa kilka dni, w trakcie których z krwiobiegu pacjenta usunięte zostają substancje aktywne, dostarczane są witaminy i minerały, by gospodarka wodno-elektrolitowa powróciła do normy. Detoks alkoholowy wpływa na organizm pacjenta — oczyszcza także umysł.
Czy detoks alkoholowy jest bezpieczny?
Detoksykacja to standardowy proces w powracaniu do zdrowia po nałogu alkoholowym. Warto jednak mieć na uwadze, że bezpieczny jest detoks przeprowadzany jedynie w warunkach medycznych, pod okiem specjalistów. Jeżeli alkoholik postanowi przejść detoks w domu — może narazić swoje życie, a także szanse na powodzenie są niskie, ponieważ pojawi się zespół odstawienia alkoholu.
Wówczas pojawiają się napady padaczki, nudności, bóle głowy, halucynacje, majaczenie. W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie regulować odpowiednio witamin, wody, glukozy, by uchronić chorego przed odwodnieniem i destrukcyjnym działaniem na organizm. Dlatego też detoks jest bezpieczny, ale w warunkach medycznych, pod stałą opieką lekarzy i z użyciem leków i innych środków medycznych.
Początkiem walki z alkoholizmem jest detoks alkoholowy. Pierwszym krokiem w walce z alkoholem jest to, by chory udał się do specjalnego ośrodka, gdzie zostanie przebadany i poddany detoksowi. Odstawieniu alkoholu towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów, które lekarze mogą załagodzić stosując medykamenty i kroplówki. Bardzo ważne jest, żeby przed terapią właściwą chory przeszedł proces odtrucia.