Rola terapii grupowej w leczeniu alkoholizmu

Terapia alkoholowa w grupie

Problemy z nadużywaniem alkoholu są bardzo powszechne i dotykają bardzo dużej grupy osób w różnym wieku, z różnych grup społecznych. Ważne jest, aby osoba, która zmaga się z tym uzależnieniem, uzyskała odpowiednią pomoc, dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Nie można zapominać, że alkoholizm to choroba o naturze psychologicznej. Dlatego leczenie tego uzależnienia nie może obyć się bez odpowiednio dobranej terapii.

Terapia i leczenie farmakologiczne alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu jest skomplikowanym procesem, który musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej. Istotny jest stopień zaawansowania, podatność na uzależnienie i wpływ innych oraz chęć podjęcia terapii i leczenia. Ważne jest oczywiście również zaangażowanie pacjenta oraz jego motywacja i świadomość problemu, jakim jest nadmierne spożywanie alkoholu. Na podstawie tych czynników lekarz prowadzący terapię podejmuje decyzję o tym, czy psychoterapia wystarczy, czy może jednak należy włączyć w nią leczenie farmakologiczne.

Terapia z psychologiem lub terapeutą jest podstawą leczenia uzależnień. Są to zazwyczaj choroby o podłożu psychicznym. Zazwyczaj z tym problemem zmagają się osoby skłonne do różnych uzależnień, dlatego spotkania ze specjalistą z zakresu leczenia uzależnień są obowiązkowym elementem. Terapia powinna mieć formę oraz częstotliwość dopasowaną do potrzeb osoby leczonej. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego najlepiej wybierać się do osób, które doskonale znają się na tym problemie i specjalizują się właśnie w leczeniu uzależnień. Daje to gwarancję skuteczności oraz szybkiej umiejętności oceny stanu pacjenta.

Środki farmakologiczne włączane są do leczenia uzależnienia od alkoholu stosunkowo rzadko i wymagają nadzoru lekarza psychiatry lub neurologa. W wielu przypadkach regularne przyjmowanie środków zniechęcających do picia lub wywołujących nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu są niewskazane ze względu na to, iż osoby skłonne do uzależnień mogą zamienić jeden nałóg na drugi, i uzależnić się od podawanych im leków.

Terapia alkoholowa

Dobrze dopasowana terapia to klucz do sukcesu

Proces leczenia alkoholizmu jest skomplikowany i wymagający zaangażowania zarówno ze strony terapeuty, jak i pacjenta. Pierwszym etapem jest rozmowa z osobą uzależnioną oraz wyrażenie przez nią chęci leczenia. Musi ona być też świadoma swojego problemu, w przeciwnym razie terapia będzie o wiele trudniejsza i na pierwsze efekty będzie trzeba naprawdę długo czekać. Po pierwszej rozmowie i zapoznaniu się z problemem psycholog lub terapeuta powinien zaproponować pacjentowi różne formy terapii. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta może być to terapia grupowa lub indywidualna.

Terapia indywidualna polega na spotkaniach sam na sam z terapeutą. Podczas nich prowadzący spotkanie może stosować zróżnicowane techniki, dobrane do potrzeb osoby biorącej udział w terapii. Odpowiedni wybór metod jest bardzo istotny, jeśli mają one przynieść efekty. Dlatego terapeuta musi być czujny i stale monitorować postępy swojego pacjenta. Zbyt szybkie wprowadzenie nowego podejścia może poskutkować zamknięciem się pacjenta i dać efekty odwrotne do oczekiwanych.

Coraz częściej wykorzystywana w leczeniu uzależnień jest terapia grupowa wykorzystywana. Przynosi ona naprawdę dobre efekty i daje możliwość porównania doświadczeń oraz udzielenia wzajemnego wsparcia i porad ze strony osób o podobnym problemie. Dzięki możliwości podzielenia się swoimi przeżyciami i problemami z osobami, które doskonale to rozumieją, osoba uzależniona odczuwa większe wsparcie i akceptację. Dzięki temu terapia grupowa, która powinna być oczywiście nadzorowana przez wyspecjalizowanego psychoterapeutę, jest niezwykle skuteczną metodą, która szybko przynosi pierwsze pozytywne efekty. Terapię grupową warto wspierać dodatkowo spotkaniami indywidualnymi, jeśli pacjent odczuwa chęć rozmowy z terapeutą bezpośrednio i na osobności.

 

Terapia grupowa to doskonały sposób na przeanalizowanie swoich problemów z nadużywaniem alkoholu z innymi osobami, które również nie radzą sobie ze swoim uzależnieniem, ale jednak chcą z nim walczyć. Grupa terapeutyczna musi być odpowiednio do siebie dopasowana pod względem zaawansowania problemu i przyczyn jego powstania. Ważne są również motywację do walki z chorobą. Konieczna jest również obecność psychologa lub terapeuty na takich spotkaniach. Jeśli grupa nie zostanie odpowiednio dopasowana, to terapia grupowa może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych.