Sam fakt świadomości o problemie z alkoholem jest ważnym czynnikiem, który spowoduje, że zwiększą się szanse na wyjście z uzależnienia. Nie można na silę nikogo wyleczyć z alkoholizmu. Istotą tego procesu jest zrozumienie i przyznanie się przed sobą do alkoholizmu. Niestety osobom uzależnionym chcących zerwać z nałogiem, często brakuje motywacji. Zwłaszcza gdy wystąpią u nich objawy zespołu abstynencyjnego. Są one powiązane silnie ze spadkiem promili we krwi i domaganiem się organizmu o kolejną dawkę alkoholu. Intensywność owych objawów zależy od stopnia uzależnienia oraz ilości spożytego alkoholu. U niektórych są to jedynie bóle głowy a u innych występują np. silne drgawki i zaburzenia układu krążenia.
Leczenie alkoholizmu powinno być dlatego nadzorowane przez doświadczonego lekarza, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikację by sprawnie pomóc osobie uzależnionej. Wsparcie specjalisty jest o tyle pomocne, że dodatkowo osoba ta jest w stanie odpowiednio zmotywować chorego i poprowadzić cały proces leczenia.
Na rynku istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu, między innymi poprzez zabieg wszczepienia wszywki alkoholowej z esperalu. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym a sama wszywka z esperalu jest aplikowana podskórnie w okolicy pośladków lub karku. Metoda ta jest skuteczna i pozwoliła wielu osobom zerwać z nałogiem alkoholowym.