Lifehacki dla zmagających się z nałogiem

Leczenie się z choroby alkoholowej nie jest łatwe. Przekonało się o tym wiele osób uzależnionych, które mimo ogromnych chęci nie mogły zerwać z uzależnieniem alkoholowym. Alkohol jest silnie uzależniający dlatego tak trudno go pokonać.  Nałóg alkoholowy  daje o sobie znać bez względu na sytuację w jakiej się znajdujmy. Przedstawiamy kilka tricków, które pomogą Ci porzucić alkohol.

– Zacznij uprawiać sport – ruch dobrze wspiera terapie leczenia alkoholizmu

Chociaż brzmi to trywialnie to ruch ma istotne znaczenie. Niekoniecznie muszą to być trudne i zaawansowane ćwiczenia siłowe. Dostosuj aktywność fizyczną do swojej formy. Jeżeli dawno nie uprawiałeś sportu zacznij od czegoś łagodniejszego np. od spacerów. Popularną formą rekreacji jest Nording Walking, który zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Chociaż w Polsce ten rodzaj aktywności jest nowością, to został on wymyślony przez Finów już w latach 20. XX wieku.

– Odkryj swoje hobby – przekieruj myśli z uzależnienia alkoholowego

Aby skierować swoje myśli z dala od alkoholu, warto odnaleźć swoje pasje. Może to być hobby z dzieciństwa lub całkowicie nowe zainteresowanie. Ważne byś to lubił i sprawiało radość. Dzięki hobby nie tylko odwracasz uwagę od alkoholu, ale także świetnie się bawisz. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy, ludzie z pasją są szczęśliwsi i rzadziej podają w nałogu.

– Porzuć towarzystwo od 'butelki’ – bądź wytrwały w leczeniu nałogu

Niewłaściwe środowisko i otoczenie osób, które nie chcą podejmować się terapii może sprowadzić Cię na manowce. Początkowo może zabraknąć Ci siły by odmówić, gdy zostaniesz zachęcany do napicia się alkoholu. Namowy kolegów od butelki mogą zniweczyć cały Twój trud jaki włożyłeś w pokonanie nałogu.

– Zmień nawyki i ograniczaj wizyty w miejscach gdzie jest alkohol.

Z nałogiem alkoholowym wiąże się nie tylko problem  picia alkoholu, ale także zachowań towarzyszących jego spożywaniu. Jeżeli piłeś zawsze w weekendy, to postaraj się zorganizować sobie tak czas by nie myśleć o alkoholu. Szukając restauracji znajdź taką, która nie serwuje alkoholu lub chociaż taką, w której nie ma widocznego baru. Po co kusić los i utrudniać sobie czas terapii, prawda?

To tylko garść porad, które pomogą Ci pokonać nałóg alkoholowy. Jeżeli znasz inne sposoby jak oderwać swoje myśli od alkoholu, napisz koniecznie.