Jestem uzależniony: jak poradzić sobie z nałogiem?

leczenie uzależnień

Wbrew szkodliwym stereotypom, które wciąż utrzymują się w naszym społeczeństwie, uzależnienie to problem dotykający osób z każdej grupy społecznej. Szczególnie łatwo w nie wpaść w dzisiejszym zabieganym i wypełnionym stresorami świecie.

Przyznanie się do nałogu – pierwszy krok do odzyskania wolności

Jeżeli dostrzegłeś, że nie masz kontroli nad swoim uzależnieniem i nie chcesz się już dłużej oszukiwać, że nie stanowi ono problemu, gratulacje! Przyznanie się do nałogu to żaden wstyd, lecz akt odwagi i kluczowy krok do odzyskania dawnego życia.

Osoba, która uświadamia sobie swoje uzależnienie, nie będzie już z nim negocjować ani odkładać trudnej refleksji na jutro, ale jest gotowa do podjęcia działania. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się jak najlepiej przekuć swoją motywację w konstruktywną walkę z nałogiem.

Jak rozpoznać u siebie objawy uzależnienia?

Osoba, która podejrzewa u siebie uzależnienie, powinna spokojnie przyjrzeć się trybowi swojemu funkcjonowania i wyczulić się na niepokojące sygnały. Należą do nich:

  • Głód związany z nieustannie odczuwaną potrzebą sięgania po substancję lub wykonywania czynności, od której jesteśmy uzależnieni;
  • Fizyczne objawy zespołu abstynencji, kiedy nieprzyjmowanie uzależniającej substancji skutkuje drżeniem mięśni, potliwością, podwyższonym ciśnieniem, bólem głowy i bezsennością. W sferze psychicznej osoba może odczuwać nadmierną drażliwość i nasilający się niepokój;
  • utrata kontroli nad swoim zachowaniem;
  • zwiększona tolerancja na uzależniający bodziec. Musi on być coraz silniejszy, by zadziałać;
  • Zaniedbywanie obowiązków zawodowych i spraw niezwiązanych z uzależnieniem a także relacji z bliskimi;
  • Zachowania autodestrukcyjne, kiedy pomimo świadomości, że dana rzecz nam szkodzi, wciąż po nią sięgamy.

Do wpadnięcia w błędne koło uzależnienia mogą predysponować uwarunkowania genetyczne, dysfunkcyjna relacja z rodzicami, którzy sami mogli być nałogowcami i zaniedbania z ich strony a także traumatyczne zdarzenia z przeszłości. Uzależnienie nierzadko stanowi ucieczkę dla osób wrażliwych lub zmagających się z niskim poczuciem własnej wartości.

Jestem uzależniony – co robić?

Kolejnym po uświadomieniu sobie prawdziwości uzależnienia warunkiem odzyskania kontroli nad swoją rzeczywistością jest radykalna abstynencja. Przeprowadzenie detoksu na własną rękę może okazać się szalenie trudne i niebezpieczne dla zdrowia ze względu na towarzyszące mu odwodnienie i niedobór niezbędnych dla funkcjonowania mikroelementów. Dlatego leczenie z uzależnienia powinno przebiegać pod okiem lekarzy i terapeutów a naszym pierwszym pomysłem powinno być zgłoszenie się do specjalisty.

Sama silna wola nie wystarczy na trudnej drodze walki z uzależnieniem. Częstą przyczyną sięgania po używki są nierozwiązane problemy emocjonalne a nagła abstynencja tylko przyczyni się do ich powrotu. Psychoterapia pozwala na zbudowanie trwałej motywacji do opierania się uzależnieniu i uczy pacjenta rozpoznawać symptomy głodu nałogowego oraz szkodliwe schematy postępowania. Praca z psychoterapeutą pomaga również nauczyć się asertywnego reagowania na propozycje picia składane przez rodzinę i kolegów.

terapia uzależnień

Gdzie mogę uzyskać wsparcie w walce z nałogiem?

Pierwszym miejscem, do którego powinna skierować się osoba rozpoznająca u siebie uzależnienie powinna być poradnia odwykowa. Tam pacjent może uzyskać diagnozę i dowiedzieć się, jakie kierunki dalszego leczenia będą najkorzystniejsze. Powszechnie uważa się, że najbardziej kompleksowej pomocy udzielają osobom uzależnionym ośrodki leczenia uzależnień. 

Ośrodki te oferują nie tylko bezpieczny detoks pod nadzorem specjalistów, ale i rozpoczęcie psychoterapii, w tym szeroko docenianej terapii grupowej. Niejednokrotnie można się w nich spotkać także z warsztatami psychoedukacyjnymi, na których pacjenci uczą się lepszego zarządzania swoimi emocjami i efektywniejszej komunikacji w relacjach. W ten sposób mogą lepiej przygotować się do powrotu do rzeczywistości i odbudowywania nadszarpniętych więzi rodzinnych.

Niezwykle ważny jest także odpoczynek od toksycznego otoczenia, które może w osobie uzależnionej potęgować chęć sięgania po substancję odurzającą lub oddawania się np. hazardowi. Niektóre ośrodki terapii uzależnień są w stanie zapewnić także kontakt z naturą ułatwiający odzyskanie wewnętrznej równowagi i refleksję nad celami życiowymi. Jednym z nich jest ośrodek Freedom w spokojnym i malowniczym Mirkowie. Ośrodek Freedom to nowoczesna terapia uzależnień k. Opola i Wrocławia.