Gdy w naszym społeczeństwie jest mowa o uzależnieniach, to często mówi się o alkoholizmie, pracoholizmie, czy zakupoholizmie. Choć te nałogi są najbardziej popularne, to jednak nie są tak niebezpieczne jak uzależnienie od narkotyków.
Problem ten był bardzo poważny na przełomie XX i XXI wieku, jednak w dalszym ciągu nie zniknął i dotyka również młodzież. Warto więc o nim pamiętać i wiedzieć, co robić w przypadku, gdy ktoś bliski lub my sami mamy problem z używkami.
Czym są narkotyki?
Na samym początku warto przypomnieć, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Narkotyki to substancje psychoaktywne, pochodzenie naturalnego bądź sztucznego, wywołujące zmiany w psychice i ciele człowieka. Działają na układ nerwowy, powodując:
- błogostan i euforię,
- dobre samopoczucie,
- senność,
- pobudliwość,
- wahania nastroju,
- halucynacje.
Są to jednak chwilowe objawy i na dłuższą metę prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak:
- obniżenia koncentracji,
- wymioty,
- żółtaczka,
- zakażenia wirusem HIV,
- zaburzenia pracy organów,
- zmiany psychiczne, np. utrata pamięci, omamy.
W czym przejawia się uzależnienie?
Sporadyczne spożywanie środków psychoaktywnych nie oznacza jednak, że jest się osobą uzależnioną. Dla niektórych jest to tylko sposób na chwilową ucieczkę i bez problemu potrafią oni wrócić do codziennego życia. Inni nie mają jednak tyle szczęścia i siły, gdyż są bardziej podatni na działanie narkotyków, popadając przy tym w uzależnienie. Taka osoba cechuje się np.:
- nadmierną gadatliwością,
- rozszerzonymi źrenicami,
- częstym zagubieniem i poczuciem bezradności,
- wzrostem tolerancji na substancje,
- ukrywaniem substancji przed otoczeniem,
- brakiem kontroli nad zachowaniem i emocjami,
- głodem narkotykowym.
Wiadomo, że nie każdy z tych objawów to od razu uzależnienie, dlatego często się mówi, że jeśli zauważamy przynajmniej trzy, to wtedy należy już szukać pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
Na szczęście istnieje wiele sposobów, by pomoc osobom uzależnionym od narkotyków:
- Najpopularniejszym są grupy wsparcia. Uczęszcza się wówczas na spotkania z innymi narkomanami, dzieli się swoimi przeżyciami i osiągnięciami z życia w trzeźwości. Ta forma pomocy jest głównie dla osób, które są w stanie poradzić sobie z nałogiem z drobną tylko pomocą terapeuty.
- Dla osób z większym problemem zaleca się prywatne konsultacje ze specjalistami. Wówczas lekarz przeprowadza badania na obecność skutków zażywania narkotyków i na tej podstawie razem z terapeutą tworzą indywidualny plan leczenia dla narkomana. I ta metoda cieszy się dużą skutecznością, jeśli tylko uzależniony chce współpracować i zawalczyć o siebie.
- Leczenie narkomanii cechuje się głównie wysyłaniem do ośrodków terapii uzależnień. Choć kojarzy nam się to źle, to czasem jest to najlepsza i jedyna opcja, by wyjść z nałogu. Ośrodki oferujące leczenie narkomanii w Szczecinie mogą być prywatne lub publiczne. Wszystko zależy od możliwości finansowych i chęci uzależnionego.
- Wiadomo, że osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, dlatego czasem wysłanie ich do ośrodka czy ogólnie na terapię jest narzucane przez sąd. W takim wypadku nieoceniona staje się również pomoc bliskich. Muszą oni mieć wsparcie dla narkomana, ale też uświadomić go, że uzależnienie od narkotyków to poważna sprawa, nawet zagrażająca życiu.
Najważniejsze to zrozumieć swój problem, by nie narażać swojego zdrowia oraz życia na niebezpieczeństwo. Leczenie uzależnienia to tylko tymczasowy epizod w życiu człowieka. Mówi się, że taka terapia powinna trwać min. 3 miesiące, ale max. do 2 lat. Jest to zatem krótki okres, który może doprowadzić do zmiany całego życia.
Warto więc zawalczyć o trzeźwość, by nałóg nie zapanował nie tylko nad organizmem, ale też nad sferą rodzinną i zawodową. Praca nad sobą to wyraz odwagi i siły. Nie można więc przed tym uciekać, a jeśli już wygra się tę walkę, to satysfakcja i szczęście będą niewątpliwie wspaniałą nagrodą.