Alkohol w chwilach słabości – jak poradzić sobie z pokusą?

alhokolizm

Problem z alkoholem dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet w każdym wieku.

Niezależnie od tego jaki jest powód sięgnięcia po alkohol, warto pamiętać, że uzależnienie pojawia się nagle i bardzo trudno jest samodzielnie je zwalczyć. Dlaczego sięgamy po mocny alkohol w trudnych chwilach?

Alkoholik bardzo długo nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależniony. W trudnych chwilach sięga po alkohol w celu rozluźnienia się i trwa do dopóki, dopóty trunki nie stają się jego jedynym sposobem na rozluźnienie i zapomnienie. Takie działanie prowadzi do tego, że osoba uzależniona traktuje alkohol jako odskocznię od codziennego życia, odsuwając tym od siebie bliskich.

Kiedy alkohol staje się odskocznią

Na całym świecie alkohol staje się codziennością. Normalne jest wypicie drinka czy lampki wina każdego wieczoru, aby zrelaksować się po trudnym dniu w pracy. Alkohol jest stałym punktem naszego dnia, a traktujemy go jako idealny sposób na wyluzowanie się. Okazuje się jednak, że alkohol w tym wszystkim ma na celu zagłuszenie wszystkich problemów, z jakimi się zmagamy. W bardzo krótkim czasie symboliczna lampka wina zamienia się w całą butelkę, z którą trudno jest się rozstać. Właśnie wtedy można mówić o uzależnieniu.

Różne sytuacje i problemy sprawiają, że trudno jest nam normalnie funkcjonować. Natłok myśli, a także brak natychmiastowego rozwiązania spornych kwestii, niejako nakłania nas do sięgnięcia po alkohol. Traktujemy go jako sposób na ucieczkę czy wyciszenie. Warto jednak wiedzieć, że wypicie sporej ilości alkoholu to tylko chwilowe rozwiązanie, a uczucie spokoju zniknie bardzo szybko.

Alkohol to środek psychoaktywny, który bardzo silnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Po wypiciu konkretnej ilości spowalnia on różne procesy – również wycisza możliwość odczuwania silnych emocji. Dlaczego zatem sięgamy po alkohol? Środki odurzające stają się dla nas odskocznią od tego, co dzieje się w pracy czy życiu rodzinnym. Niekiedy problemy zawodowe stają się trudne do zniesienia i właśnie wtedy alkohol jest tym, co chociaż na chwilę da uczucie wytchnienia. Oprócz tego upojenie alkoholowe może poprawić humor, odprężyć i pozwolić na zapomnienie.

Głód alkoholowy – czym jest?

Największym problemem z nadmiernym spożyciem alkoholu jest fakt, że bardzo szybko staje się on nieodłączną częścią życia. Jeśli osoba, która pije alkohol w celu zrelaksowania się i zapomnienia o wszelkiego rodzaju problemach czy emocjach, faktycznie odczuwa tę chwilową ulgę, będzie piła coraz więcej i częściej. Z czasem pojawi się głód alkoholowy.

Czym właściwie jest głód alkoholowy i czy można sobie z nim poradzić? Nieustanne myślenie o napiciu się w ciągu dnia, a także konieczność sięgnięcia po alkohol w każdej wolnej chwili, zaostrza głód alkoholowy uzależnionego. Głód alkoholowy nie odczuwają tylko osoby, które przeszły terapię swojego uzależnienia, ale również te, które jeszcze stoją przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Alkohol i jego pozornie pozytywny wpływ na samopoczucie doprowadza do tego, że w każdej chwili słabości sięgamy po kieliszek wódki czy lampkę wina. Dodatkowo głód alkoholowy jest wtedy tak silny, że trudno jest znaleźć odpowiednie argumenty i sposoby, aby zrezygnować z tego rozwiązania. Jak poradzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol?

terapia alkoholowa

Jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol?

Jedynym najskuteczniejszym sposobem na to, aby poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, jest podjęcie leczenia. Uczestnictwo w indywidualnej terapii alkoholowej Easyway Allena Carra pozwoli zrozumieć problem, a także nauczy radzenia sobie z głodem alkoholowym w trudnych chwilach. Podczas terapii osoby uzależnione zmierzą się ze swoimi problemami, a także zrozumieją, że alkohol wyrządza więcej szkody niż pożytku. Leczenie uzależnienia to pierwszy krok do tego, aby zacząć radzić sobie z codziennymi problemami bez pomocy środków odurzających.

Innowacyjna metoda Easyway Allena Carra to skuteczny sposób na całkowite wyleczenie alkoholizmu i znalezienie w sobie odwagi do tego, aby pokonać własne lęki oraz obawy.