Terapia disulfiram

Disulfiram jest powszechnie znany pod nazwą leku Esperal. Niektórzy ludzie mogą nie wiedzieć w jaki sposób disulfiram pomaga w leczeniu alkoholizmu. Jednak jest on skuteczną metodą wyjścia z uzależnienia od alkoholu.

Disulfiram był i jest skutecznie wykorzystywany w wspieraniu wyjścia z alkoholizmu i pozostaniu w abstynencji. Działanie disulfiram w kontakcie z alkoholem prowadzi do poważnych fizycznych reakcji. Reakcje te powodują, że osoba uzależniona odczuwa fizyczne dolegliwości takie jak nudności, wymioty, uderzenia gorąca, pocenie się a także palpitacje serca.

Aplikację disulfiram musi przeprowadzić lekarz, ponieważ esperal jest lekiem do implantacji. Oznacza to, że tabletka z odpowiednio wcześniej ustaloną dawką disulfiram jest wszczepiana podczas zabiegu chirurgicznego pod skórę chorego w okolicach karku, łopatek lub pośladków. Ze względu na sposób implantacji esperalu z disulfiram, mówi się potocznie o tym leku, że jest to wszywka alkoholowa lub wszywki alkoholowe. Porcja esperalu zostaje uzgodniona z lekarzem prowadzącym przed zabiegiem podczas konsultacji medycznej. Podczas niej lekarz prowadzi szczegółowy wywiad o stanie zdrowia pacjenta a także o długości terapii z wykorzystaniem disulfiram.

Przed zastosowaniem terapii bazującej na disulfiram, należy być świadomym konsekwencji stosowania esperalu. Podczas terapii zabronione jest spożywaniem alkoholu, ponieważ jego przyjmowanie w połączeniu z disulfiram może powodować niebezpieczne reakcję z groźnymi dla zdrowia pacjenta skutkami. W trakcie terapii esperalem, należy również uważać na różne produkty spożywcze, które zawierają alkohol.  Nawet mała ilość alkoholu w może powodować nieprzyjemne objawy zatrucia. Podczas kuracji disulfiram nie powinno przyjmować się leków na bazie alkoholu. W celu ustalenie zamiennika lekarstwa skontaktuj się koniecznie z lekarzem lub farmaceutom. Ludzie którzy przyjmują metronidazol lub paraldehyd nie powinni stosować disulfiram w leczeniu alkoholizmu. 

Ponadto disulfiram nie należy stosować u osób z ciężką chorobą serca, zaburzeniami psychotycznymi a także w niektórych alergiach na składniki zawarte w pestycydach. Osoby narażone w pracy na kontakt z substancjami chemicznymi opartymi na alkoholu również powinny zrezygnować ze stosowania terapii esperalem z disulfiram podczas leczenia alkoholizmu.