Kolejne etap przezwyciężenia alkoholizmu

6. Zgódź się na opiekę

Osoby, które regularnie spożywają duże ilości alkoholu często  potrzebują leczenia szpitalnego. Zapewnia im to bezpieczeństwo w procesie powracania do trzeźwości po spożyciu alkoholu i długotrwałych ciągach alkoholowych.  Objawy odstawienia alkoholu powiązane z występowaniem zespołu objawów abstynencyjnych czy tzw. majaczeniem alkoholowym, mogą zagrażać zdrowiu a czasem i życiu osoby uzależnionej. Ważne zatem jest poddanie się odpowiedniej opiece zdrowotnej. Dobrą metodą na zwalczenie przykrych dolegliwości w czasie odstawienia alkoholu jest detoks. Detoks alkoholowy pomaga oczyścić organizm z toksyn a także przywraca odpowiedni poziom nawodnienia i gospodarki elektrolitowej.

7. Dowiedz się na czym polega detoks

Detoks alkoholowy jest przeprowadzany w celu przywrócenia równowagi ciału pacjenta. Długotrwałe spożycie alkoholu wyniszcza organizm. Aby ułatwić powrót do trzeźwości przeprowadza się odtrucie alkoholowe.

  • Odtrucie alkoholowe polega na dostarczeniu przez lekarza osobie uzależnionej odpowiednio dopasowanej do jej potrzeb gamy płynów. Część płynów nawadnia odwodniony organizm i stabilizuje poziom elektrolitów, inne działają przeciwbólowo i łagodzą przykre objawy związane z odstawieniem alkoholu.
  • Alkoholoodtrucie wykonywane jest przez lekarza specjalistę, który przez cały proces powinien nadzorować jego przebieg. Dzięki temu, zapewnione jest pacjentowi bezpieczeństwo.

8. Podążaj zgodnie ze swoimi celami terapeutycznymi

Terapeuta lub lekarz prowadzący Twoje leczenie uzależnienia może mobilizować Cię do wychodzenie ze swojej strefy komfortu i brania udziału w sesjach grup wsparcia takich jak np. AA. Grupy wsparcia składają się z osób o podobnym problemie, dzięki temu możesz poczuć akceptację i zrozumienie. Porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą, jeśli niektóre aspekty sesji grup wsparcia nie będą Ci odpowiadały. Pamiętaj, istnieje wiele organizacji i sposobów, które pomogą Ci osiągnąć swój cel.

9. Przejmij kontrolę nad swoim środowiskiem

Usuń alkohol ze swojego domu. Szukaj wsparcia rodziny i przyjaciół, zwłaszcza osób, które mieszkają z Tobą pod jednym dachem. Podczas wczesnych etapów leczenia należy unikać sytuacji, które mogą zachęcać do picia. Zadbaj aby ograniczyć spotkania w miejscach gdzie alkohol jest spożywany w dużych ilościach a także z osobami, które namawiały Cię niegdyś do picia. Trzymaj się z dala od dawnych kumpli od picia, jeśli nie chcą przyłączyć się do Ciebie w celu leczenia alkoholizmu. Zapisz się na zajęcia, dołącz do grupy wolontariuszy, lub zacznij nowe hobby, ćwiczenia. Nowe aktywności odwrócą Twoją uwagę od uzależnienia alkoholowego.

Wyjście z alkoholizmu jest możliwe. Możliwe jest tylko i wyłącznie gdy pragniesz walczyć ze swoim uzależnieniem i będziesz chciał odzyskać swoje życie. Droga leczenia alkoholizmu nie jest łatwa, ale na jej końcu czeka na Ciebie nagroda. Będziesz wolny i ponownie odbudujesz wszystko to co zabrała Ci choroba alkoholowa. Na tym szlaku napotkasz wiele przeciwności, jednak musisz pozostać wytrwały. Rynek oferuje różnego rodzaju leki wspierające zachowanie abstynencji jak np. esperal z disulfiram. Ułatwianie sobie dojścia do celu nie jest niczym złym o ile wciąż w pamięci będziesz miał swój główny cel.