Etapy walki z uzależnieniem alkoholowym

1. Zdecyduj się na leczenie kiedy będziesz gotowy

Twoja decyzja o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu będzie najważniejsza. Presja ze strony rodziny i przyjaciół może popchnąć Cię do sięgnięcia po pomoc, jednak decyzja czy ją przyjmiesz zależy od Ciebie. Nie da się zmusić alkoholika do leczenia uzależnienia. Sukces i powodzenie terapii buduje się już podczas pierwszego kroku.

2. Dowiedz się czego możesz się spodziewać.

Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga odpowiedniego podejścia i współpracy. Należy współpracować z lekarzem prowadzącym i ewentualnie z psychiatrą czy terapeutą. Możliwe jest uczestnictw także w terapii rodzin czy grup wzajemnej pomocy, takich jak np. AA. Wybierz możliwości leczenia, które Ci najbardziej odpowiadają. Sukces jest możliwy do osiągnięcia, zwłaszcza gdy budujesz go na wielu fundamentach.

3. Odpowiadaj szczerze na pytania o Twoim uzależnieniu

Gdzieś na początku tego procesu, padną pytania na temat Twojego nałogu. Szczerze odpowiadaj na te pytania. Większość lekarzy i terapeutów przy użyciu rutynowych narzędzi  sprawdzi i oceni Twoje nawyki picia a także na podstawie tych odpowiedzi określi najlepsze sposoby leczenia alkoholizmu. Narzędzia stosowane przez lekarza to szereg pytań obejmujący 4 podstawowe pytania. Te pytania to:

Czy kiedykolwiek czułeś, że musisz rzucić picie?

Czy ludzie krytykujący twoje picie Cię denerwują?

Czy kiedykolwiek czułeś się winny piciu?

Czy kiedykolwiek czułeś, że po przebudzeniu pierwszą rzeczą jaką potrzebujesz jest alkohol lub pozbyć się kaca?

4. Znajdź odpowiedniego lekarza

Twój lekarz pierwszego kontaktu jest dobrym miejscem, gdzie możesz poprosić o pomoc. Lekarz może stworzyć dla Ciebie plan leczenia lub skieruje Cię do odpowiedniego psychiatry, poradni zdrowia psychicznego lub centrum leczenia alkoholizmu. Nie bój się prosić lekarza o pomoc. Istnieją prywatne kliniki zajmujące się z leczeniem uzależnienia. Zazwyczaj są to placówki bardzo wykwalifikowane w leczeniu alkoholizmu. Klinik te często oprócz usług medycznych świadczą także wparcie psychologiczne.

5. Zobowiąż się do swoich celów

Realizuj swoje cele leczenia uzależnienia pod kierunkiem lekarza lub psychiatry tak by terapie z wykorzystaniem leków wspierających leczenie uzależnień mogły być pomocne i skuteczne. Poprzez pracę z terapeutą możesz zmienić swoje zachowanie a także bardziej zmotywować się i zaangażować w program leczenia alkoholizmu. Zobowiąż się przed sobą, aby podążać drogą trzeźwości. Dla wielu ludzi, zobowiązanie się do abstynencji jest trudnym krokiem do podjęcia, zwłaszcza na początku.