nav-left cat-right
cat-right

Problem alkoholowy a odwyk

Problem alkoholowy a odwyk

Alkoholizm bardzo często jest nazywany chorobą XXI wieku. W zasadzie to nie znamy dokładnej liczny osób, które wzmagają się z chorobą alkoholową. Wszystkie prowadzone statystyki są niemiarodajne. Musimy także wiedzieć, że wiele osób wstydzi się przyznać do swojego problemu. Musimy wiedzieć, że leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne. W zasadzie to leczenia nie możemy ujednolicić. Leczenie i jego dobór zależy głownie od stopnia zaawansowania naszej choroby.

Nie tylko medycyna

Chyba najskuteczniejszą metodą leczenia jest psychoterapia. Metoda ta zawiera kilka etapów. Musimy na psychoterapii wytłumaczyć osobie uzależnionej od alkoholu wytłumaczyć dokładnie na czym będzie ona polegała. Musimy dokładnie mu wytłumaczyć jakie są fazy, jakie są objawy, jakie są mechanizmy choroby. To wszystko musi być przez osobę uzależnioną ustalone. Zanim jednak pacjenci podejmą się psychoterapii muszą wspomóc się z detoksykacją organizmu. Bardzo często jest taka sytuacja, że gdy człowiek który jest uzależniony chce przestać pić, ale po prostu nie może ponieważ gdy w jego krwi spada poziom alkoholu objawy uzależnienia jeszcze bardziej się nasilają. Każda osoba uzależniona, która chce się leczyć musi wiedzieć czym jest zespół abstynencyjny. Jest to oczywiście szereg wszelkich dolegliwości psychicznych czy też dolegliwości fizycznych. Są to na przykład niekontrolowane skurcze mięśni, stany lękowe, nudności czy też wzmożona potliwość. Gdy osoba uzależniona chce złagodzić swój stan to znowu sięga po kieliszek.

Pomoc ze strony innych osób – kto specjalizuje się w leczeniu alkoholizmu?

Bardzo trudno jest osobie uzależnionej samej poradzić sobie z problemem jakim jest alkohol. Leczenie na własną rękę nie powinno mieć miejsca. Dlaczego? Ponieważ z góry jest skazane na niepowodzenie. Każde niepowodzenie tylko jeszcze bardziej dołuje osobę uzależnioną. Najgorszy jest dla osoby uzależnionej fakt, że przyzna się do uzależnienia. Pojawiają się w tym miejscu dylematy. Wśród tychże dylematów mamy na przykład fakt, że przecież nie możemy być uzależnieni skoro mamy rodzinę czy też stałą pracę. Osoby uzależnione zawsze porównują się do osób, które piją jeszcze więcej od nich. W ten właśnie sposób nie chcą się przyznawać do swojego problemu. A gdy usłyszą pojęcie odwyk alkoholowy to już całkiem są zrezygnowani. Wcześniej czy później o osób uzależnionych od alkoholu mamy do czynienia z takim czymś jak głód alkoholowy. Taka właśnie osoba często idzie w miejsca, w których pije się alkohol.

Jak radzić sobie z problemem alkoholowym

Zachowuje się przy tym tak jak pijany czy też kupuje alkohol „dla gości”. Jeśli chodzi o statystyki dotyczące odwyku alkoholowego czy też uzależnienia od alkoholu to zdecydowanie nie są one miarodajne. Jedni przecież do alkoholu po jakimś czasie wracają, a innym całkowicie udaje się rzucić swój nałóg. Gdyby statystyki te miałyby być miarodajne i aktualne to badania musiałyby być przeprowadzane w zasadzie każdego miesiąca. Jednak jak chyba każdy z nas wie, nie ma na to ani czasu ani też pieniędzy. Przeprowadzanie różnego rodzaju badań jest niezmiernie kosztowne.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *