Gdy w naszym społeczeństwie jest mowa o uzależnieniach, to często mówi się o alkoholizmie, pracoholizmie, czy zakupoholizmie. Choć te nałogi są najbardziej popularne, to jednak nie są tak niebezpieczne jak uzależnienie od narkotyków.
Problem ten był bardzo poważny na przełomie XX i XXI wieku, jednak w dalszym ciągu nie zniknął i dotyka również młodzież. Warto więc o nim pamiętać i wiedzieć, co robić w przypadku, gdy ktoś bliski lub my sami mamy problem z używkami.
Na samym początku warto przypomnieć, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Narkotyki to substancje psychoaktywne, pochodzenie naturalnego bądź sztucznego, wywołujące zmiany w psychice i ciele człowieka. Działają na układ nerwowy, powodując:
Są to jednak chwilowe objawy i na dłuższą metę prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak:
Sporadyczne spożywanie środków psychoaktywnych nie oznacza jednak, że jest się osobą uzależnioną. Dla niektórych jest to tylko sposób na chwilową ucieczkę i bez problemu potrafią oni wrócić do codziennego życia. Inni nie mają jednak tyle szczęścia i siły, gdyż są bardziej podatni na działanie narkotyków, popadając przy tym w uzależnienie. Taka osoba cechuje się np.:
Wiadomo, że nie każdy z tych objawów to od razu uzależnienie, dlatego często się mówi, że jeśli zauważamy przynajmniej trzy, to wtedy należy już szukać pomocy.
Na szczęście istnieje wiele sposobów, by pomoc osobom uzależnionym od narkotyków:
Najważniejsze to zrozumieć swój problem, by nie narażać swojego zdrowia oraz życia na niebezpieczeństwo. Leczenie uzależnienia to tylko tymczasowy epizod w życiu człowieka. Mówi się, że taka terapia powinna trwać min. 3 miesiące, ale max. do 2 lat. Jest to zatem krótki okres, który może doprowadzić do zmiany całego życia.
Warto więc zawalczyć o trzeźwość, by nałóg nie zapanował nie tylko nad organizmem, ale też nad sferą rodzinną i zawodową. Praca nad sobą to wyraz odwagi i siły. Nie można więc przed tym uciekać, a jeśli już wygra się tę walkę, to satysfakcja i szczęście będą niewątpliwie wspaniałą nagrodą.