Esperal – wszystko co powinieneś wiedzieć o tej metodzie leczenia alkoholizmu

 Esperal znany jest wśród naprawdę wielu osób, jednak nie koniecznie pod swoją oficjalną nazwą. Czy „wszywka” mówi Ci coś więcej? Tak, esperal jest lekiem, który dosłownie wszywa się pod skórę celem leczenia alkoholizmu. Tylko czy aby na pewno leczenia? A może tylko chwilowej pauzy? Istnieje wiele opinii i większość z nich zależna jest od tego jaką motywację miał leczony i co chciał dzięki esperalowi osiągnąć. To nie jest medyczny cudotwórca, który usunie nałóg z powierzchni Ziemi. Czym zatem jest? Jak wygląda procedura wszycia esperalu pod skórę, jak długo trwa leczenie i jakie są jego rezultaty?

Esperal – czym właściwie jest

Składnikiem głównym esperalu jest disulfiram – związek chemiczny blokujący w organizmie możliwość trawienia alkoholu. Gdy spożywamy napoje procentowe, zarówno te słabsze, jak i mocniejsze, nasza wątroba przyjmuje je i poddaje procesowi dehydrogenazy aldehydowej. To w prostym rozumieniu oznacza, iż trawi alkohol do postaci, która nie jest dla nas w dużej mierze szkodliwa. Oczywiście, zależnie od spożytych ilości i mieszanki, jaką zaserwujemy organizmowi, trawienie go może przechodzić mniej lub bardziej sprawnie. Gdy alkoholu będzie za dużo, odłoży się on w postaci aldehydu octowego. To on odpowiedzialny jest za nudności, ból głowy i popularnego kaca informuje Pani Anna z Esperal24h. Co się dzieje, gdy zablokujemy trawienie alkoholu całkowicie? Jeśli pod Twoją skórą znajdzie się esperal, każda dawka alkoholu zostanie w przeciągu 10 minut zamieniona w czysty aldehyd octowy, a więc wywoła objawy charakterystyczne dla kaca. Nie będą one jednak lekkie i do zniesienia. Nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pocenie się, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, tachykardia (czyli przyspieszone bicie serca) oraz nasilony lęk i poczucie strachu przed śmiercią mogą trwać od 4 do nawet 10 godzin i nie będzie to łatwy okres. Dlaczego ktokolwiek chciałby zdecydować się na taką męczarnię?

Zalety wszywki alkoholowej esperal

Walka z uzależnieniem od alkoholu nie jest łatwa i osoby, które chcą ją mimo wszystko podjąć często poddają się dlatego, że brak im silnej woli. Esperal jej nie podniesie, ale może wspomóc proces odwykowy. Jak? Dla wielu osób działa on jako strażnik. Najgorszym elementem odstawienia alkoholu są powikłania, jakie niesie za sobą rezygnacja z substancji dostarczanej do organizmu przez wiele lat. Organizm będzie się buntował, to nieuniknione. Jeśli jednak zdecydujesz się na wszywkę, zadziała ona na Twoją psychikę jak swoisty strażnik mówiący Ci, że każdy ból związany z odstawieniem jest mniejszy, niż ten którego doświadczysz pijąc alkohol w trakcie kuracji esperalem.

Zabieg i czas trwania kuracji

Aby otrzymać wszywkę, lekarz musi wystawić Ci receptę na tabletki esperalu. Zostaną one wszyte w Twoje ciało, zazwyczaj w okolicy pośladków. Tabletki są sterylne i przeznaczone do umieszczania pod skórą. Ich ilość uzależniona jest od masy Twojego ciała – przeważnie 1 tabletka przypada na 1kg masy ciała. Zabieg wszycia tabletek trwa nie więcej niż 30 minut i wykonuje go chirurg uprawniony do tego typu zabiegów. Działanie esperalu rozpoczyna się od razu po zakończeniu zabiegu i trwa od 8 do 12 miesięcy. W czasie tym należy unikać wszelkiego rodzaju alkoholi – niedozwolone jest nawet przysłowiowe małe piwo. Po zakończeniu działania wszywki możesz udać się po kolejną jeśli uważasz to za konieczne.

Esperal we Wrocławiu

Listę klinik oferujących esperal we Wrocławiu znajdziemy w artykule: „Esperal Wrocław – gdzie wszyć lek w naszym mieście