Esperal – kluczowe informacje o leku

Farmakologiczne leczenie z alkoholizmu nie jest jeszcze możliwe, a przynajmniej nie w takiej formie, jakiej można by oczekiwać. Są jednak środki, dzięki którym człowiek może nabrać awersji do spożywania alkoholu i w rezultacie zrezygnować z jego nadużywania. Mowa tu o esperalu, potocznie znanym jako „wszywka”. Na czym polega jego działanie, jakich objawów należy się spodziewać i jak przebiega zabieg wszycia esperalu? Czy sam esperal wystarczy, by pozbyć się problemu?

Czym jest esperal

Esperal to nazwa leku, pod którym kryje się jeden istotny składnik – disulfiram. Jego działanie polega na blokowaniu dehydrogenazy aldehydowej, czyli wydzielania enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie i trawienie alkoholu. Ten odkłada się wówczas w organizmie w postaci aldehydu octowego, którego nadmiar powoduje przykre dolegliwości.

Pacjenci poddani leczeniu esperalem mogą liczyć się z tym, że jeśli pomimo zakazowi spożyją dowolną ilość alkoholu, ich organizm odpowie nudnościami i wymiotami, bólem i zawrotami głowy, dusznościami, poceniem się, pokrzywką, zaczerwienieniem twarzy, skokami ciśnienia, tachykardią (czyli przyspieszonym biciem serca) oraz nasilonym lękiem i poczuciem strachu przed śmiercią. Objawy te nastąpią już w 10 minut po spożyciu alkoholu i mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin!

To dość silne argumenty wpływające na psychikę i powodujące wykształcenie awersji do procentowych trunków. Warto zaznaczyć, że esperal działa zarówno na alkohole wysokoprocentowe, jak i te „słabsze”, np. piwo. Nie ma więc wątpliwości, że z „wszywką” alkoholu należy unikać całkowicie.

Przeciwwskazania i proces wszywania esperalu

Przed wszyciem esperalu pod skórę należy upewnić się, że zabiegu nie przekreśla żadna pozycja z listy przeciwwskazań. Są nimi nadwrażliwość na disulfiram i tiokarbaminiany, stan nietrzeźwości lub spożycie alkoholu w ostatnich 24-48 godzinach, wcześniejsze stosowanie paraldehydu lub metronidazolu, narażenie na działanie dibromku etylenu. Zabronione jest stosowanie wszywek esperalu w przypadku niewydolności serca, niewydolności obwodowej krążenia, zawałów serca, choroby niedokrwiennej serca, zapalenia zarostowe tętnic, nadciśnienia tętniczego, zapalenia wielonerwowego, zapalenia nerwu wzrokowego, wcześniejszych prób samobójczych oraz zaburzeń psychicznych. Szczególną ostrożność należy wykazać też stosując wszywki u osób z chorobami układu oddechowego, cukrzycą, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy i psychozami, gdyż stosowanie esperalu może je pogłębić. Sam zabieg to 30 minutowy proces wszycia tabletek pod skórę w znieczuleniu miejscowym. Tabletki wszywane są zwykle w okolicy pośladków lub łopatek, a ich ilość zależy od wagi pacjenta. Efekty esperalu utrzymują się od 8-12 miesięcy, a po zakończeniu ich działania można udać się na wszycie kolejnej dawki. Formalnie nie istnieją ograniczenia dotyczące ilości „wszywek”, jednak to do pacjenta należy decyzja o zaprzestaniu kuracji.

Gdzie wszyć esperal?

We Wrocławiu pełną listę klinik oferujących zabiegi implantacji leku znajdziemy na serwisie WroclawskiPortal.pl: http://www.wroclawskiportal.pl/esperal-wroclaw-gdzie-wszyc-lek-w-naszym-miescie/

Psychika w procesie leczenia esperalem

Jak wspominaliśmy na początku, esperal nie leczy, a jedynie wspomaga leczenie z alkoholizmu. Nałóg jest zaburzeniem psychologicznym, a więc z punktu widzenia tradycyjnej medycyny nie da się go wyleczyć farmakologicznie. Esperal ma na celu zrazić osobę do nadużywania alkoholu, jednak nie sprawdzi się on jeśli uzależniony nie chce wyjść z nałogu. Wiele osób decyduje się na wszywkę pod przymusem rodziny, pracodawcy lub sądu, jednak traktuje ją jako tymczasową pauzę w piciu. Po zakończeniu kuracji takie osoby wracają zwykle do nałogu, którego intensywność może się nasilić. Brak silnej woli i chęci pozbycia się nałogu oznacza, że wszywka jest właściwie bezużyteczna.