Co może zapewnić osobie uzależnionej ośrodek odwykowy?

Terapia w ośrodku odwykowym

Przebywając na oddziale mamy przede wszystkim zapewnioną całodobową opiekę medyczną oraz psychiatryczną. W ośrodku mamy także zapewnioną odpowiednią ilość i jakość posiłków, rozrywkę, czas wolny i widzenia z rodziną. Ośrodek taki ma za zadanie nas wyleczyć, jednak do nowych metod leczenia należy także odpowiednie zapewnienie pacjentom komfortu psychicznego.

Jest to bardzo ważne w walce z chorobą, która najczęściej uszkadza nie tylko nasze wnętrzności, ale także i mózg. Alkohol, narkotyki i substancje odurzające czy przedawkowane leki działają bardzo negatywnie na nasz organizm.

Kto może się zgłosić do ośrodka odwykowego?

Do ośrodka odwykowego może zgłosić się osoba, która jest przekonana o swoim problemie i za wszelką cenę chce go zwalczyć. Jest to bardzo ważny i wielki krok do wyleczenia się, ponieważ zwykle pacjenci, którzy zostali tam wysłani na zlecenie lekarza, nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu.

Możemy zgłosić się do takiego ośrodka, jeżeli wiemy, że ilość szkodliwych substancji, jaka znajduje się w naszym organizmie, została przekroczona. Jeżeli nasz nałóg powoli przejmuje nad nami kontrolę – nie można czekać. Jeżeli widzimy w sobie problem, należy zadziałać od razu. Ponadto, im szybciej zajmą się nami odpowiedni lekarze, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.

Kto może trafić do ośrodka odwykowego?

Każdy, kto znalazł się w szpitalu w wyniku zatrucia lub przedawkowania szkodliwych substancji lub alkoholu, może zostać wysłany na terapię odwykową i poddany detoksykacji. Zwykłe szpitale bowiem często nie wystarczają, żeby wyleczyć pacjenta do końca.

Leczenie alkoholizmu
Największy procent osób uzależnionych w ośrodkach odwykowych stanowią alkoholicy. Problem z tym nałogiem jest bardzo powszechny w Polsce, dlatego też każdy ośrodek posiada w swojej ofercie detoks alkoholowy oraz leczenie alkoholizmu.

Przedawkowanie, zwłaszcza kolejne, ma ogromny wpływ na nasz organizm i wszystkie jego narządy. Jeżeli więc przedawkujemy alkohol, narkotyki, leki czy substancje odurzające, możemy zostać wysłani do ośrodka odwykowego. Zazwyczaj lekarze podejmują taką decyzję, gdy coś poważnego zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Zadanie lekarzy na odwyku

W ośrodkach odwykowych pracuje wiele lekarzy i psychologów, którzy zawsze gotowi są nam pomóc w każdej sytuacji. Ich zadaniem jest całodobowa opieka nad pacjentami, doglądanie ich i dbanie o to, by osiągali sukcesy w trakcie swojego leczenia.

Muszą oni także dobierać pacjentom odpowiednie leki i dbać o to, by pacjenci zażywali je w odpowiednich porach. Ponadto, lekarze powinni być empatyczni w stosunku do pacjentów. Odpowiednie podejście do pacjenta, przede wszystkim jako do drugiego człowieka powinno być powszechnym zjawiskiem. Jest to ważne zarówno dla lekarzy jak i dla pacjentów. Powinni oni bowiem dawać pacjentom nadzieje na szybkie i wyzdrowienie.

Życie po odbyciu leczenia w ośrodku odwykowym

Wielu pacjentów ośrodka odwykowego zastanawia się jak będzie wyglądało życie po opuszczeniu szpitalnych murów. Jest to trudne zwłaszcza dla osób, które dość długo tam przebywają. Jest to trudne także dla pacjentów z rozległym uszkodzeniem zdrowia lub psychiki. Jednak jest to jak najbardziej możliwe, przede wszystkim dzięki wsparciu naszych bliskich i odpowiednim przygotowaniu nas przez lekarzy.